ارسال  سریع
ارسال سریع  ویژه شهر شیراز
با ما در ارتباط باشید -

جستجوی بلاگ

پیش نیازها و نیازمندی های سرویس VoIP

  • پیش نیازها و نیازمندی های سرویس VoIP

 

همانطور که خودرو جهت حرکت نیاز به یک سری عوامل درونی و بیرونی مانند لاستیک، موتور، جاده و... دارد، سرویس VoIP  نیز نیازمند یکسری زیرساخت‌های لازم جهت بهره وری از آن می باشد. این نیازها عبارتند از: 

 

۱-  شبکه کامپیوتری محلی شما

برای لذت بردن از خودرو اسپرت نیاز به یک جاده هموار و مسطح است. در اینجا خودروی شما حکم VoIP و جاده شما همان شبکه محلی داخلی شما حساب می‌شود. زیرساخت شبکه مهمترین عامل در کیفیت آن است. استفاده از کابل شبکه معتبر و کابل کشی بر اساس استانداردهای موجود لازمه این زیرساخت است. تجهیزات فعال(active) مانند سوئیچ، روتر و... عامل دوم کیفیت این زیرساخت می باشد. بهتر است تجهیزات فعال قابلیت QoS را داشته باشند تا در ارتباطات اولویت را به سرویس VoIP بدهند. همچنین سوئیچ ها در صورتی که قابلیت POE را  دارا باشند به شما این امکان را می‌دهد که ولتاژ تلفن‌ها را از طریق آن تامین کنید و با این کار می توان با تهیه یک UPS عدم قطعی تلفن ها را تضمین نماید. 

 

۲- ارتباط خارجی

VoIP جهت ارتباط با عوامل بیرونی نیازمند بسترهای ارتباطی می باشد. به طور کلی ارتباطات خارجی در بستر VoIP به دو روش برقرار می گردد:

 

۱-۲) شبکه تلفن عمومی

این ارتباط توسط ارگان های دولتی یا شرکت های بزرگ تامین می شود و این قابلیت را دارد که ارتباط شما را با مراکز محلی، استانی و یا کشوری بر قرار کند. نوع این ارتباط به روش های زیر است :

 

۱-۱-۲) PSTN

این نوع ارتباط توسط یک زوج سیم کابل برقرار می گردد. نمونه آن خطوط شهری مخابراتی است که شرکت مخابرات ایران به هر منزل یا مجموعه کابل مخابراتی تحویل داده است. که جهت ارتباطVoIP با این بستر، نیازمند گیت وی هایFXO می باشد. 

 

۲-۱-۲) ISDN

نوعی ارتباط دیجیتالی بوده که در بستر خطوط آنالوگ منتقل می‌شود. در این نوع خطوط می‌توان به ازای هر بستر حداکثر ۳۰ کانال ارتباطی برقرار کرد. مانند این است که بتوان در آن واحد ۳۰ تماس همزمان را بتوان جواب داد. متولی این رسانه انتقال در ایران شرکت مخابرات می باشد. E1وT1 نمونه این نوع ارتباط است.

 

۳-۱-۲) VoIP

گل سرسبد ارتباطات حال حاضر می باشد که ساختار آن کاملاً دیجیتال بوده و می‌توان آن را از هر رسانه انتقالی که قابلیت انتقال داده را داشته باشد منتقل کرد. sip trunk نمونه بارز این نوع ارتباط است که در ایران میتوان از شرکت های اینترنتی و یا شرکت مخابرات آن را تهیه کرد.

 

 

۲-۲)شبکه تلفن خصوصی 

این ارتباط جهت اتصال بخش های مختلف یک مجموعه در نقاط فیزیکی متفاوت برقرار می گردد. برای مثال شما یک کارخانه در محلی خارج از شهر دارید و یک مجموعه بازرگانی در محلی دیگر و همچنین تعدادی نمایندگی در نقاط کشور دارید که روزانه با آن ها در تماس هستید. می توان کلیه این مکان ها را توسط یک ارتباط امن (VPN, Remote port,) در بستر اینترنت و یا اینترانت بهم متصل کرد و برای هر مجموعه سرویس VoIP فعال و شماره داخلی برای آن ها تعریف کنید. براحتی هر مجموعه با فشردن شماره داخلی مجموعه دیگر با آنها ارتباط برقرار میکند. 

 

۳- سیستم تامین سرویس VoIP

نوع و برند تامین کننده سرویس VoIP به موارد زیادی بستگی دارد که از جمله آنها می توان:

 

۱- تعداد پرسنل

۲- سرویس های مورد نیاز مانند ضبط مکالمات, تلفن گویا و...

۳- قابلیت سازگاری

۴- مدیریت آسان

۵- پشتیبانی

۶- قابلیت برنامه ریزی

۷- پایداری

در کل به طور تجربی جهت مجموعه های با کمتر از ۴۰ پرسنل از تامین کننده های مبتنی بر asterisk  استفاده می شود. مانندissabel, elastix, freepbx که در ایران طرفداران زیادی دارد.

 برای پرسنل بیشتر از cucm و avaya استفاده می گردد. 

CUCM=Cisco Unified Communications Manager 


۴- تلفن های سخت افزاری و نرم افزاری

انتخاب نوع تلفن بستگی به نیاز شما دارد. برای مثال شما اگر در محیطی هستید که منشی، تماس های شما را مدیریت میکند، بهتر است از تلفن‌هایی استفاده نمایید که قابلیت expansion یا گسترش را داشته باشد. یکی از مزایای VoIP تلفن های نرم افزاری و یا softphone است. که می توان نرم افزار را روی یک کامپیوتر یا تلفن همراه خود نصب و تماس ها را از طریق آن برقرار نمایید.

 


دیدگاه ها

نوشتن دیدگاه

امتیاز دهید

بلاگ های مرتبط


اصطلاحات رایج در VoIP
1056

اصطلاحات رایج در VoIP

قدم دوم در جهت اجرای سرویس های VoIP در زیرساخت شبکه خود، درک بهتر از سرویس ها و اصطلاحات آن ها است. بیشتر بخوانید

  • 0
  • 0 دیدگاه ها